Sprejeti Lokalni energetski koncept Občine Lukovica (LEK)
Občinski svet Občine Lukovica je na svoji 19. redni seji dne 19.10.2022 sprejel Lokalni energetski koncept Občine Lukovica (LEK).
Namen lokalnega energetskega koncepta je podati čim boljšo oceno porabe energije v občini, pregledati oskrbo z energijo ter identificirati pomanjkljivosti in potenciale za izboljšanje.
V oceni porabe energije v občini so zajete javne stavbe, stanovanjske stavbe, industrija (le električna energija in za tri večja podjetja energija za ogrevanje) in promet. V občini Lukovica največji delež energije porabi promet, in sicer okrog 50%, sledijo stanovanjske stavbe in industrija (s tem da tu ni upoštevana vsa energija za ogrevanje). Preostalih precej manjši del predstavlja poraba energije v javnih stavbah in javni razsvetljavi. Kljub temu, da ima občina s svojimi stavbami in javno razsvetljavo, pri celotni porabi energije majhen delež, lahko z dobrim zgledom in premišljenim načrtom za razvoj celotne občine močno vpliva na celotno porabo energije in s tem povezanimi emisijami in kakovost zraka. Pri tem je osnova Lokalni energetski koncept občine, ki postavlja smernice za energetski razvoj občine.
Glede na energente, je v občini Lukovica največja poraba električne energije in dizla. V stanovanjskem sektorju pa se največ porablja lesna biomasa. Iz navedenih podatkov je razvidno, da je delež fosilnih goriv še vedno zelo visok. Za zmanjšanje porabe fosilnih goriv in čistejše okolje si moramo prizadevati vsi, od najmlajših v šoli do starejših, odločevalcev v občini in direktorjev podjetij. Občina Lukovica ima dobro pozicijo, hkrati ima na voljo velik potencial za izrabo obnovljivih virov energije. Zato je treba poskrbeti zlasti za povečanje porabe energija sonca, biomase in energije vode.
Za zmanjšanje vpliva na okolje, izboljšanje življenjskih pogojev je treba, da si vsi po svojih močeh prizadevamo za zmanjšanje rabe energije. Spodaj so navedeni napotki za posamezne skupine.
Občani
- Naj si prizadevajo za čim manjšo porabo energije v vsakdanjem življenju (primerni načini ogrevanja, pravilna nastavitev režima ogrevanja, čim manjša poraba vode, pravilno prezračevanje prostorov, itd.)
- Energetska sanacija obstoječih stavb, ekološka gradnja, izraba že obstoječega stavbnega fonda.
- Uporaba koles in javnega prevoza, nakup okolju prijaznejših vozil, itd.
- Manjša poraba surovin in dobrin v vsakodnevnem življenju.
Občina
- Spodbuja občane k zmanjšanju rabe energije in izrabi obnovljivih virov energije (finančna podpora, izobraževanja, promocija, obvestila, itd..
- Skrbi za nizko rabo energije v javnih stavbah (energetske obnove, prehod na obnovljive vire energije).
- Skrbi za trajnosten razvoj občine (sprejemanje OPN, OPPN, povečevanje zelenih površin, itd.).
- Skrbi za varno rabo energije v javni razsvetljavi (ustrezno krmiljenje, vzdrževanje).
- Si prizadeva za zmanjšanje emisij v prometu (spodbujanje kolesarstva, pešpoti, in uporabe javnega transporta).
- Podpira projekte, za izrabo obnovljivih virov energije.
Podjetja
- Izraba odpadne toplote.
- Optimizacija obratovanja in ogrevalnih režimov, izraba OVE.
- Vsakodnevna skrb za zmanjšanje rabe energije in surovin.
- Izvedba energetskih pregledov.